Pornó, bunyó, Los Angeles

Retró sármőrök nyomozásban

2016. május 29. - Gueth Ádám (Filmnomád)

Jó vígjátékra égető szükség van...főleg jó akcióvígjátékra. Shane Blackről a műfajban klasszikusnak számító Halálos fegyver-filmek forgatókönyvírójáról pedig azt gondolnánk, hogy ha valaki, akkor ő aztán megadhatná a kedves mozinézőnek, ami néki jár. Ha pedig a produkcióhoz a csodálatos elméjű ex-gladiátor, Russel Crowe és a szívtipró Driver, Ryan Gosling is csatlakozik, akkor a nagyérdemű okkal vár sokat az alkotóktól. Ezek után rendes kritizátor módjára nézzük meg, miként rendetlenkednek a Rendes fickók!

the-nice-guys-russell-crowe-ryan-gosling-wb.jpg

Sztori
A Rendes fickók történetének kidolgozására nem lehet panaszunk. A '70-es évekbeli Los Angeles mai szemmel nézve retró világában járunk. A hivatásosként dolgozó, de módszereiben amatőr magándetektív,  Holland March (Gosling) és a könyörtelenül profi, ám amatőrként ténykedő nyomozó-verőember, Jackson Healy egy sor rejtélyes haláleset ügyében lesznek bizarr párossá. A szálak egy Amelia nevű lányhoz vezetnek, mivel az áldozatok mindegyike (intim munka) kapcsolatban állt vele. A számos halott pornósztárral tarkított, szövevényes történet tehát garantált, de milyen a kidolgozás?the-nice-guys-poster-2.jpg

RENDes RENDezés?
A Rendes fickók korrekt akcióvígjátékként teljesít, de a világmegváltást azért inkább ne erre a filmre bízzuk. A humor faktor messze elmarad a beharangozottól, és a cselekmény valódi beindulásához sem árt némi türelem. Bár a kétórás film felétől végre igazán nekilendül az akció, és néhány egész pofás poént is kapunk, de az az igazi sírva röhögés elmarad. Ez azért is baj, mert a Rendes fickók könnyen lehetett volna az utóbbi idők egyik legviccesebb akcióvígjátéka, bár több kritikus így is annak titulálta. Szerény véleményem szerint azonban Shane Black is jórészt beéri a helyzetkomikumból származó felemás humorral, a trágár beszéddel és a hirtelen pofonok okozta meglepettséggel. Talán Black néha túlságosan is retró akar lenni, túlságosan is tisztelegni akar a műfaj nagy retró klasszikusai előtt.  Egy ilyen történet sziporkázó humordömpinget indokolna, ami itt elmarad. Talán ha merészebb, jobb lett volna...

the-nice-guys-movie-review-image-3.png

A furcsa duó "meg minden"
A színészi alakításokra azonban nem lehet panaszunk a Rendes fickók esetében. Russsel Crowe lazán és megnyerően játssza Healyt, aki imád verekedni (elnézve Russel Crowe magánéletét, talán nem is színészi játékot látunk), viszont az igazi sztárfickó ebben a filmben nem más, mint Ryan Gosling, akinek szokatlanul jól áll a balfácán szerepkör. A fiatal gyermekszínészeket is érdemes kiemelni, elsősorban a March lányát alakító Angourie Rice-t, aki méltó társa felnőtt kollégáinak, akárcsak az Ameliát játszó Margaret Qualleyt. Kisebb szerepben láthatjuk az egykori szexbombát, Kim Basingert is.

rendes.jpg

Retro-stílus
A '70-es évek hangulata határozottan jól áll a Rendes fickóknak, ami mai szemmel nézve valami különös prosztóságot áraszt a vászonról. A felcsendülő zenék (főleg az Earth, Wind and Fire felbukkanásának és az A Horse with No Name című America slágernek örültem), a retro öltözékek, frizurák és járművek, valamint a pornószínészek és a pornó műfaj effajta imádata, mind ezt a hatást erősítik. Bár a film nem szenved hiányt erőszakban és vérben, senki se várjon Tarantino-féle nagy leszámolásokat. A Rendes fickók viszont tele van egészen pazar verekedős jelenetekkel, melyek szintén múltidéző hangulatot keltenek, amikor az akcióhősök még nem csak a ravaszt húzkodták, hanem ha kellett, pofozkodtak és öklöztek is. Ezzel ellentétes a film meglehetősen modern technológiája, a gyors vágás, a tiszta fényképezés és a helyenkénti tengelytörések (értem hogy némely esetben ennek funkciója van, de sokszor tényleg megbontja az igényes mozinéző által megszokott 180 fokos szimmetriát).


Rendezzük sorainkat
Összességében a Rendes fickók nem egy rossz szórakozás, de véleményem szerint bőven megéri az otthon kényelméből megtekinteni. Semmilyen tekintetben sem merném forradalminak vagy zseniálisnak nevezni, talán csak Gosling bénázása jelent kivételt ez alól. Elsősorban a retró életérzés rajongóinak tudnám ajánlani, valamint azoknak a hölgy nézőknek, akik hülye bajusszal, törött karral és prosztó viselkedéssel is rajonganak Mr. Goslingért, "meg minden". Aki viszont valami többet vár, az maradjon a Halálos fegyver szériánál.

niceguys-1449438449669_1280w.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://akritizator.blog.hu/api/trackback/id/tr728750006

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

szociál · szociesatjukol.blog.hu 2016.06.01. 19:27:51

A trailert és a benne lévő poénokat látva elsőre a Nagy Lebowsky ugrott be.
Ha annyira nem is jó, de nem a csak egyszer megnézhető kategóriába kerül nálam szerintem.
Russel Crow szerepében megnéztem volna Clive Owent, vagy Ray Liottát, velük se lett volna rossz :)
süti beállítások módosítása